Koronavirus a změny v exekucích – aktuální informace

Poslední aktualizace: 3.3.2021

Od 1.3.2021 jsou zrušené veškeré změny v exekucích zavedené během pandemie Covid-19. Exekutoři tak mají opět možnost provádět mobiliární exekuce a končí i všechny další výjimky včetně možnosti jednorázově žádat o větší jednorázový výběr, který je možný standardně ve výši dvojnásobku životního minima.

Nejčastější dotazy:

Je na mě vedeno exekuční řízení, co se pro mě od 1.3.2021 mění?
Největší změnou je, že exekutoři od tohoto data mají opět možnost provádět mobiliární exekuce a mohou tak zabavovat majetek.
Mohu zabavení svého majetku nějak zabránit?
Exekutorům je jejich komorou i nadále doporučována při provádění exekucí zdrženlivost. Je tedy značná šance se s exekutorem na dalším odkladu domluvit. Základem ale musí být aktivní komunikace povinného a snaha o řešení. Tento odklad ale již nemá oporu v zákoně a záleží tak pouze na exekutorovi.
Budou z důvodu covid-19 ještě nějaké další změny?
Další plošná opatření nejsou v současné době plánována. Pravděpodobně tak v závislosti na okamžité situaci bude docházet pouze k vydávání nezávazných doporučení.
Mám exekuci, co tedy aktuálně dělat?
Základem je vždy aktivní komunikace s exekutorem. Dále je velmi vhodné sledovat aktuální stanoviska exekutorské komory a při komunikaci například dalšího odkladu se na ně nebát odkazovat.

Exekutorská komora vzhledem k aktuální situaci i nadále doporučuje svým členům při provádění exekučních úkonů zdrženlivost. Proto vydala své vlastní sedmero, ve kterém vybízí k pokračujícímu omezení mobiliárních exekucí kromě případů zvláště zřetele hodných. Dále doporučuje například nezajišťovat komunikační předměty, které mohou sloužit k distanční výuce, nebo k výkonu povolání z domova. Jedná se však pouze o doporučení a finální rozhodnutí o postupu je tak čistě v kompetenci jednotlivých exekutorů.