22.3.2024

Přednostní a nepřednostní pohledávky

V České republice připadá na jednoho dlužníka přibližně přes šest exekucí. Pokud ale po dlužníkovi vymáhá dluh najednou více exekutorů, jak se v takovém případě “dělí” o dlužníkovy peníze nebo majetek? Mezi faktory, které ovlivňují, jaké pohledávky budou uspokojeny dříve, patří druh pohledávky. Zákon, konkrétně Občanský soudní řád, v tomto směru rozlišuje dva základní typy - pohledávky přednostní a nepřednostní.

Jaké dluhy se řadí mezi přednostní pohledávky, co se stane, pokud jsou na dlužníka vedeny přednostní a nepřednostní exekuce současně, a jak v takovém případě probíhají srážky ze mzdy - to vše si vysvětlíme v tomto článku. 

Jak zjistit, kolik a komu dlužíte? 

Než se podíváme blíže na různé typy pohledávek, je vhodné připomenout, jak vlastně zjistit, má-li někdo vůči vám nějaké pohledávky (jinak řečeno máte-li nějaké dluhy), které se snaží vymoci soudní cestou, s pomocí exekutora. Způsobů je více, nicméně nejsnazším a tudíž nejčastěji využívaným je online výpis z registru exekucí. Pro ověření dluhů totiž stačí na Exekuceinfo.cz vyplnit své jméno + datum narození, nebo přímo rodné číslo, a výsledek kontroly obdržíte v podstatě ihned. To samé platí i v případě, kdy chcete ověřit kohokoliv jiného, ať už osobu nebo firmu (zde postačí IČO). Žádné potvrzení nebo souhlas kontrolovaného k tomu není potřeba. 

Přednostní pohledávky vs. nepřednostní pohledávky: jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak už z označení vyplývá, přednostní pohledávky mají určitou prioritu (“přednost”) před nepřednostmími exekucemi a jsou dle zákona uspokojovány jako první. 

Co jsou přednostní pohledávky (někdy též přednostní exekuce)?
Podle zákona do přednostních pohledávek patří zejména:

  • Výživné: Dlužné alimenty na děti nebo manžela/manželku.
  • Náhrada škody: Způsobená ublížením na zdraví nebo úmyslným trestným činem
  • Mzdy a platy: dlužné mzdy, platy  nebo odměny za práci
  • Dluhy na daních a poplatcích
  • Dluh na sociálním a zdravotním pojištění

…a další pohledávky určené zákonem. Všechny tyto dluhy jsou společností vnímány jako nejzávažnější, a právě proto mají prioritní postavení, aby byly uhrazeny vždy a nestalo se, že na ně kvůli jiným dluhům už majetek dlužníka nebude postačovat. 

Co jsou nepřednostní pohledávky (nepřednostní exekuce)?
Nepřednostní pohledávky zahrnují v podstatě všechny ostatní dluhy, které nespadají do kategorie přednostních a které nezmiňuje zákon. Jedná se o širokou škálu dluhů:

  • od běžných spotřebitelských úvěrů a kreditních karet
  • přes neuhrazené faktury, ať už z obchodních vztahů nebo za využívané služby (voda, elektřina, plyn, ale i internet, TV…)
  • až po nezaplacené pokuty za dopravní přestupky, jízdu načerno v MHD, smluvní pokuty apod. 

Nepřednostní exekuce nemají tak vysokou prioritu jako přednostní a může se tak stát, že na jejich splacení budou muset věřitelé čekat déle, nebo i budou splaceny jen částečně.

enlightenedDOPORUČENÍ: Dluží vám někdo peníze? Zjistěte svoje šance na úspěšné vymožení pohledávky
Pokud se vám nedaří získat od dlužníka peníze mimosoudní cestou a zvažujete domáhat se své pohledávky s pomocí exekutora, pak si vždy předem zjistěte, zda-li už na dlužníka nejsou vedeny nějaké exekuce, případně i kolik a jakého typu. S vyšší mírou zadlužení totiž klesá pravděpodobnost schopnosti splatit všechny dluhy, a obzvláště pokud zrovna vaše pohledávka spadá do kategorie nepřednostních, je možné, že by pro vás soudní řízení znamenalo pouze zbytečné náklady a svých peněz byste se stejně nedočkali.

Přednostní a nepřednostní pohledávky současně a jejich vliv na průběh exekuce

Rozdíl mezi přednostními a nepřednostními exekucemi se nejvíce projeví v exekučním řízení, hlavně pak při exekuci formou srážek ze mzdy.

Bez ohledu na počet exekucí a výši dluhů má každý dlužník nárok na tzv. nezabavitelné minimum (co to je a jak se počítá, jsme vysvětlili už v tomto článku, tématu exekuce na plat jsme se věnovali zde). Nezabavitelná částka se poté odečte od čisté mzdy a zůstatek se rozdělí na třetiny, kdy:

  • první třetina je určena primárně pro splátku nepřednostních pohledávek
  • druhá třetina slouží na přednostní pohledávky - pokud dlužník žádné nemá, tuto částku obdrží
  • třetí třetina patří společně s nezabavitelnou částkou dlužníkovi

Jak z výše uvedeného vyplývá, to, jaký typ dluhů dlužník má - zda nějaké přednostní, nebo dokonce přednostní a nepřednostní exekuce současně, ovlivní, jaká částka mu po srážkách ze mzdy reálně zůstane.

❓Co když příslušná třetina úhradu pohledávky nepokryje?
Pokud druhá třetina zůstatku čisté mzdy, resp. spolu s plně zabavitelnou částí zůstatku čisté mzdy, nestačí k uspokojení přednostních pohledávek, využije se na ně také první třetina. Opačně to přitom neplatí - pro nepřednostní exekuce vždy slouží pouze první třetina, druhou na ně využít nelze. Která pohledávka pak bude uhrazena dříve, závisí na jejich pořadí (viz dále).

Mám přednostní a nepřednostní exekuce současně. Které a jak budou uhrazeny dříve?

Jakmile má dlužník nějaké přednostní pohledávky, tyto mají vždy při uspokojování přednost. Navíc platí, že v rámci přednostních pohledávek má vždy absolutní (a tedy nejvyšší) prioritu výživné, tj. v pořadí přednostních exekucí je při uspokojování vždy na prvním místě. 

Vedle rozdělení na přednostní a nepřednostní exekuce hraje roli také den, kdy byl plátci mzdy (zaměstnavateli) doručen exekuční příkaz. Zjednodušeně řečeno jsou tedy srážky používány na úhradu od “nejstarší” po “nejnovější” exekuci (orientačně se lze řídit také datem nařízení exekuce, které lze zjistit z výpisu exekucí). Pokud zaměstnavatel v jeden den obdrží více příkazů, pak mají tyto pohledávky stejné pořadí a nestačí-li příslušná třetina pro úhradu všech v plné výši, jsou uspokojovány poměrně.

Dojde-li k situaci, že druhá třetina nestačí k úhradě přednostních pohledávek a tyto jsou hrazeny z první třetiny (určené primárně pro nepřednostní exekuce), pak platí, že jednotlivé dluhy jsou uspokojovány podle svého pořadí bez ohledu na to, jestli jde o přednostní nebo nepřednostní exekuce. Jinými slovy - v první třetině přednostní pohledávky ztrácí svou prioritu a všechny dluhy si jsou co do důležitosti “rovny”. 

❗Pořadí uspokojování přednostních a nepřednostních pohledávek, ZÁKLADNÍ PRAVIDLA
  • Při exekučních srážkách ze mzdy se uspokojují nejprve přednostní pohledávky, mezi nimiž má vždy absolutní přednost výživné.
  • Přednostní pohledávky mají prioritní povahu jen ve druhé třetině. Jestliže ta k uspokojení nestačí, uspokojují se ještě z první třetiny spolu s ostatními pohledávkami, ale už jen na základě svého pořadí.
  • V případě více nepřednostních pohledávek se jejich pořadí řídí datem doručení zaměstnavateli.

Shrnutí

  • Rozdělení na přednostní a nepřednostní pohledávky (exekuce) se odvíjí od společensky vnímané závažnosti daného dluhu.
  • Zejména v případě více dluhů je pro dlužníky důležité vědět, o jaký typ pohledávky se jedná, protože ovlivňuje výpočet srážek ze mzdy. Bližší informace k dluhům lze vždy zjistit v registru exekucí, případně přímo od exekutora - kontakt na něj je součástí detailu exekučního záznamu.
  • Typ pohledávky má zásadní význam i pro věřitele, neboť ovlivňuje šanci na její uspokojení. Určitou představu o pravděpodobnosti úspěšnosti exekučního řízení může dát opět výpis z registru exekucí
  • Jakmile víte, jakého typu jsou vaše pohledávky, můžete si pomocí kalkulačky sami vypočítat, kolik vám bude zaměstnavatel srážet ze mzdy a tedy i kolik peněz reálně obdržíte.
     
Autor: lb