12.5.2023

Výpis z exekučního rejstříku

Výpis z exekučního rejstříku je nejjednodušším způsobem, jak získat přehled o vlastních dluzích nebo si prověřit spolehlivost ve smyslu plnění finančních závazků kohokoliv jiného. Je tedy důležitý nejen pro dlužníky, ale hojně využíván i například bankami, zaměstnavateli, pronajímateli nebo firmami. Získat ho lze přitom snadno.

Výpis z exekučního rejstříku okamžitě a bez registrace

Vyhledat někoho v exekučním rejstříku (jinak též registru exekucí) je možné na webu Exekuceinfo.cz. Výpis z exekučního rejstříku, jakožto výsledek vyhledávání, si zde může opatřit kdokoli, a to na libovolnou osobu. Navíc anonymně, bez jakékoli registrace a online, informace o dlužnících jsou tedy k dispozici v podstatě ihned.

1. Přejděte na hlavní stranu webu Exekuceinfo.cz
2. Zvolte, zda chcete zkontrolovat fyzickou osobu (“Kontrola podle jména” nebo “Podle rodného čísla”) nebo firmu (“Kontrola podle IČO”), a vyplňte požadované údaje.
3. Vyberte preferovaný typ platby.
4. Zadejte e-mail, na který má být výsledek vyhledávání zaslán. 

Víe, že...
Pokud některou z informací, které je pro vyhledání nutné uvést (např. datum narození, IČO) neznáte, lze je dohledat v živnostenském nebo obchodním rejstříku.

Výpis je k dispozici po připsání platby, pro okamžité dodání doporučujeme tedy zvolit platbu kartou nebo rychlým převodem. 

Proč je výpis z exekučního rejstříku za poplatek? Přístup do exekučního databáze, z níž jsou data čerpána, je regulován vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č.329/2008 Sb., jež mimo jiné stanovuje i platbu za výpis a stejně tak detail jednotlivých záznamů ve výpisu. Získat výpis z exekučního rejstříku zdarma je tedy tímto vyloučeno.

Jak vypadá výpis z exekučního rejstříku a co obsahuje

V závislosti na tom, zda kontrolovaný subjekt má nebo nemá nějaké dluhy vymáhané v podobě exekuce, může mít výpis z exekučního rejstříku dvojí podobu.

Pokud je kontrolovaný/á veden v registru exekucí, tj. právě u něj probíhá jedno či více exekučních řízení, výpis obsahuje jejich souhrnný přehled, dále datum nařízení a spisovou značku. Ta slouží k jednoznačné identifikaci každého řízení. K jednotlivým záznamům je dále možné získat detail s dalšími informacemi (výše dlužné částky, kontakt na exekutora, exekutorský úřad atd.). 

V případě, že výpis neobsahuje žádné záznamy (tj. “U kontrolovaného subjektu nebyl nalezen žádný záznam), znamená to, že v daný okamžik na jeho jméno není žádná exekuce v registru exekucí evidována. Výpis z exekučního rejstříku v tomto případě může posloužit jako potvrzení o bezdlužnosti. 

Co je dobré vědět
Skutečnost, že někdo nemá aktuálně záznam v registru exekucí, neznamená, že nikdy žádné neměl. V databázi jsou evidována vždy pouze probíhající řízení, tzn. pokud došlo k jeho ukončení a následnému výmazu dlužníka (obvykle do 15 dnů po ukončení exekuce - v tomto případě výpis z exekučního rejstříku může posloužit i jako kontrolní, že se tak skutečně stalo), v registru už dohledatelný nebude.

Využití výpisu z exekučního rejstříku: kdy se bez něj neobejdete?

Pro dlužníky je výpis z exekučního rejstříku způsobem, jak získat přehled o svých závazcích, což je první krok k jejich řešení (může např. pomoci při plánování umořování dluhů). Není také výjimkou, že některých dluhů si člověk ani nemusí být vědom, díky čemuž se původní dlužná částka může vyšplhat na násobky. Pravidelnou kontrolou formou výpisu z exekučního rejstříku lze této nepříjemné situaci snadno předejít. V neposlední řadě má výpis i kontrolní funkci, zda po ukončení exekuce došlo k řádnému výmazu z exekuční databáze.

Velkou výhodou výpisu z exekučního rejstříku je skutečnost, že jej lze získat na libovolnou osobu. Pokud tak banka chce zkontrolovat žadatele o půjčku, pronajímatel zájemce o byt, zaměstnavatel nové žadatele o práci nebo firma potenciálního obchodního partnera, díky výpisu z exekučního rejstříku ihned zjistí, nemá-li problém s dluhy, je-li spolehlivý a důvěryhodný. Rovněž při koupi auta, bytu nebo jakékoli nákladnější movité či nemovité věci je lustrace v registru exekucí žádoucí. Zadlužení prodávajícího by totiž mohlo mít pro kupujícího značné důsledky, a to třeba i v podobě zabavení předmětu koupě zcela bez náhrady (Přečtěte si: Koupě auta v exekuci: Na co si dát pozor?)
 

Autor: dj