23.2.2023

Registr exekucí zdarma: vše, co potřebujete vědět

Jak zjistit exekuci zdarma, jak najít exekuce podle jména zdarma nebo provést lustraci exekucí zdarma… - s těmito a dalšími podobnými dotazy, kde figuruje výraz “zdarma”, se lze setkat často. Ale je vůbec možné registr exekucí zdarma využít? Bohužel nikoli.

Registr či jinak také rejstřík exekucí je sice veřejnou databází, což znamená, že vyhledávat v ní může každý, avšak nic takového jako registr exekucí zdarma nebo výpis exekucí zdarma neexistuje. Poskytování informací z této evidence se totiž řídí vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 329/2008 Sb., která stanovuje poplatek za výpis i detail jednotlivých záznamů o exekuci. 

UPOZORNĚNÍ:
Pokud někdo nabízí registr exekucí zdarma nebo možnost zjistit exekuce online zdarma, s velkou pravděpodobností může jít o podvodné jednání a snahu vylákat osobní údaje výměnou za výpis nulové hodnoty, z kterého nic o exekucích kontrolované osoby nezjistíte. Je tedy žádoucí se využití takových služeb vyvarovat.

Co tedy dělat, když chci zjistit exekuce? Kde nahlédnout do registru exekucí?

I když kontrola exekuce zdarma v registru exekucí není možná a vždy je nutné uhradit poplatek daný vyhláškou, samotné získání výpisu je díky službě Exekuceinfo.cz velmi snadné a rychlé. 

Jak zjistit exekuce krok za krokem

1.    Vyplnění formuláře na webu Exekuceinfo.cz
Podle toho, zda chcete zkontrolovat osobu nebo firmu, vyplňte potřebné údaje na hlavní straně webu. Vyhledat lze: 

  • exekuce podle jména a data narození, případně rodného čísla (platí pro osoby)
  • nebo exekuce podle IČO (platí pro firmy)

2.    Volba způsobu úhrady poplatku
Poplatek daný vyhláškou je možné uhradit kartou, rychlým převodem nebo klasickým bankovním převodem, případně složenkou. Pokud chcete mít výpis ihned k dispozici, je nejvhodnějším způsobem platba kartou nebo rychlým převodem. U zbývajících způsobů je nutné počítat s určitou prodlevou s ohledem na déletrvající proces připsání platby.      
    
3.    Zaslání výsledku kontroly 
V posledním kroku uveďte e-mail, kam má být zaslán výpis z registru exekucí jakožto výsledek kontroly exekuce. Zdarma je také možné nastavit si připomínku opakování kontroly (případ, kdy a proč je vhodné kontrolu zopakovat, je popsán dále).


Jak vypadá výsledek kontroly v registru exekucí

no  Výpis s přehledem exekucí
Pokud má kontrolovaný subjekt nějaký záznam v registru exekucí, výpis poskytne jejich přehled, včetně data nařízení a spisové značky. Další informace jako je např. výše dlužné částky nebo kontakt na exekutora lze zjistit po zobrazení detailu exekuce.

yes  U kontrolovaného subjektu nebyl nalezen žádný záznam.
U dané osoby nebo firmy (v závislosti na tom, zda šlo o kontrolu exekuce podle jména nebo IČO) není v daný okamžik v registru exekucí evidován žádný záznam.

Znamená to, že kontrolovaná osoba řádně plní všechny své závazky a nemá problém s exekucemi? Ne tak docela. Mezi zahájením exekučního řízení a okamžikem zápisu do registru exekucí totiž může být určitá časová prodleva. V tomto případě je tedy vhodné kontrolu po určité době zopakovat. Služba Exekuceinfo.cz navíc umožňuje nastavit zaslání připomínky, a to zcela zdarma.

Proč si pořídit výpis z rejstříku exekucí, i když není zdarma?

“Má smysl využít registr exekucí, když nejde zjistit exekuce online zdarma a musím za to platit?” Určitě ano! Hodnota informací, které výpisem z registru exekucí získáte, totiž výrazně převyšuje náklady spojené s jeho pořízením. Navíc je výsledek kontroly k dispozici ihned, online, bez nutnosti jakékoli registrace a naopak s možností prověřit kohokoli

Pro dlužníky představuje výpis z registru důležitý podklad pro řešení dluhů. neboť ihned ví, jaké exekuce a v jaké výši jsou na ně vedeny nebo který exekutor je má na starosti.

Pokud někdo řeší novou obchodní spolupráci, výběr nového nájemníka nebo zaměstnance, zvažuje nákup auta nebo nemovitosti, je vždy vhodné si předem prověřit, zda se druhá strana nepotýká s nějakými finančními problémy a je schopna plnit své závazky. I v tomto směru může být výpis z registru exekucí nápomocný a sloužit jako určité včasné varování, zda navázání smluvního vztahu nebo spolupráce s tímto subjektem neznamená nějaké riziko.

Autor: jn